Dänikenovi omyly ?

9. prosince 2007 v 11:05 | mates |  Badatelé, knihy
Ano, to je on... Erich von Däniken, který udělal pro popularitu mimozemšťanů snad nejvíce ze všech lidí na Zemi. Tady vidíte i jeho knihy, vyšly v mnoha jazycích, také i u nás.
Däniken o sobě nikdy netvrdil, že všechny jeho výplody jsou naprosto průkazné, spíš kladl nezodpovězené otázky. Často je ale kladl tak sugestivním způsobem, aby nepřipouštěly zápornou odpověď.

Vezměme si například známou Baalbeckou terasu. Co to je? Na obrázku je znát podstata: hluboko pod zbytky římského Jupiterova chrámu (sloupy vlevo) je plošina z obrovských kamenů, větších než kvádry pyramid, jaké by bylo i dnes jistě obtížné přemisťovat. Däniken měl ovšem vysvětlení pohotově: nemohou to být zbytky odpalovací rampy pro mimozemské rakety?

Jeho slabost pro mimozemšťany dokládá také úctyhodná sbírka různých vyobrazení a figurek z celého světa. Na obrázcích jich vidíme jen malou část, ovšem kdekoliv je to aspoň trochu možné, neopomene nám Däniken položit sugestivní otázku: "Nejde o zobrazení pradávných kosmonautů?"
...a to i tam, kde na první pohled poznáme figurku veslaře v pozici typické pro veslování. Upozorňuji zejména na obrázek "Kosmonauté s anténkami", kde starověký malíř jasně (!) zdůraznil, že jde o ženy (viz poprsí) - a víme snad, co všechno jsou ženy ochotné kdykoliv a kdekoliv vložit na své hlavy, v historii jako dnes.

Jeho zaujatost pro návštěvníky z vesmíru ho vedla až k tak podrobným vědecko-fantastickým spekulacím, jako byly úvahy o dálkových cestách v obrovských lodích - zde například uvádí jednu z mnoha jejich možných podob - obrovský kolos, ve kterém se kosmonauté pohybují umělou krajinou, aby se cítili pokud možno jako doma.
Mezi jeho otázky typu: "Nebylo by možné, aby..." figuruje i projekt kosmické lodi DAEDALOS, kterou by (snad) bylo možné postavit na Zemi a vyslat ke hvězdám.
To všechno cíleně podřizuje svým představám kosmonautů, přilétajícím z dalekého vesmíru na mohutných raketových lodích. Když se ale podíváme na jeho sbírku, nemůžeme se ubránit pocitu, že jde o důkazy příliš uměle nasbírané, mnohde značně přitažené za vlasy.
Vezměme si známý obrázek z indiánské stély, který nazval "Indiánský kosmonaut v raketě". Vidíme tu člověka s výrazně indiánskými rysy, nacpaného do něčeho, co skutečně tvarově připomíná kosmickou loď třídy Mercury. Před očima má jakési přístroje, vzadu je cosi, co se dá vykládat jako plameny. Když si ale představíte kosmickou loď velikosti motocyklu, něco tu zřetelně nehraje. Kabina Mercury přece také nebyla žádnou raketou, sama o sobě nelétala, ani nemohla. Do vesmíru ji vynesla mnohonásobně větší nosná raketa a Mercury byla jen špička bez vlastního pohonu, schopná ještě tak přibrzdit pád pomocí aerodynamického brzdění a dosednout na padácích, pokud možno do vody, aby náraz kosmonauta uvnitř nezabil. Teoreticky by se tento stroj mohl podobat létajícímu motocyklu - kdyby neexistovalo jiné vysvětlení. Přejeďte si myší nad obrázkem! Stačí pohled z jiného směru a záhadu stihne osud sněhu na rozpálené plotně. Po otočení obrázku dostanete úplně jinou představu. Vědecké vysvětlení tvrdí cosi o indiánském veleknězi, obětujícím cosi bohům. Nechci vám nic vnucovat, ale já tam vidím indiánku v typicky porodní poloze na porodním křesle a to, co Däniken považuje za plameny, se při tomto pohledu mění v kus látky spadlý na zemi. Tak bych to chápal a zdá se mi to mnohem pravděpodobnější.
Také další obrázek je podle mého mínění naprosto špatně vysvětlovaný. Nazvat tohle seismografem může snad jen ten, kdo nikdy v životě seismograf ani okem nespatřil. Ukazatel výšky přílivu? Ani to neberu. Je přece mnohem jednodušší vytesat či namalovat stupnici na skále tak, aby voda ukazovala svou výšku přímo na ní - a kdo by kvůli tomu sestavoval nějaké mechanické monstrum, byl by podle mého padlý na hlavu. Další námitku sami uvidíte, když se postavíte trochu se strany (na tomto obrázku to bohužel není vidět). Ten obrazec totiž není umístěn svisle, jak by v takovém případě bylo nutné, ale zešikma. Musí tedy existovat vysvětlení jiné, doufejme prostší.
Největším Dänikenovým argumentem pro vesmírné návštěvy jsou poměrně podrobné dávnověké popisy indických létajících strojů vimaanů. Těm se dá těžko vytknout, že by byly novodobou falsifikací. Tyto eposy jsou prokazatelně staré více než tři tisíce let, kdy lidstvo nemělo technické možnosti nutné ke stavbě létajících strojů. Přitom, jak se zdálo, bylo létání v Indii málem všední záležitostí.
Uvedu zde úryvek ze slavného eposu Rámajánam ve Frišově přebásnění:
Na rozkaz Rámův do výše vůz vyletěl
a jasně svítil v rychlém letu nebesy.
Jako sám Kubéra v něm Ráma světle plál
a vesel ukazoval Sítě krajinu;
vysokou Lanku, zkrvavené bojiště,
břeh ostrova, kam nejdřív s moře vkročili,
most Nalem zbudovaný, slaný oceán,
jenž temně hučel, širý, jako bez břehů.

...

S radostí zřeli Gódávarí pod sebou,
průhlednou její lákající hladinu.
Tam poblíž Ráma zastavil vůz kouzelný,
by Bharadvádžu uctil, který v poustevně
žil bohat vzácným pokladem své askese.
Nutno ještě podotknouti, že vimaany nejsou v indických eposech popisovány jako dílo lidí. Sám Ráma dostal vimaan darem poté, co zvítězil nad démonem Rávanou a zabil ho. Tento královský dar dostal dokonce přímo od Rávanova bratra. Je to podivné? Neměl by Rávanův bratříček usilovat spíše o pomstu? Asi ne, Rávana totiž předtím svého bratra vyhnal a bratříček se po jeho smrti nejen mohl vrátit, ale ujal se i osiřelého trůnu království Lanka, takže měl skutečně pádnější důvod Rámovi děkovat, než na něho nevražit. Důležité je, že kouzelný vůz nebyl dílem lidí, ale démonů, ačkoliv s nimi i lidé zřejmě uměli zacházet. Tomu bych se ale nedivil, stačí připomenout, kolik negramotných lidí na celém světě dovede bravurně řídit automobily.
Co ale s těmito stroji udělal Däniken?
Rekonstrukce vimaanů podle Dänikena je zhruba takováto. Däniken si zřejmě ani nepřipouštěl, že by vimaan mohl být něco jiného než raketa. Když se podíváte na jeho rekonstrukci, byl by vimaan pouhým rámem osazeným raketovými motory, čím více, tím lépe. Samozřejmě, vždyť i ve starých indických popisech vimaanů se vyskytuje oheň, spousta ohně. Je tedy logické, že muselo jít o raketu, ne?
Tady si ovšem dovolím s Dänikenem tvrdě nesouhlasit. Nedomnívám se, že by raketa byla nejvhodnějším druhem pohonu skutečně vyspělých civilizací a už vůbec si nemyslím, že největší podíl na objemu i hmotnosti létajícího stroje musí mít motory. Do vimaanu, jaký nakreslil malíř podle Dänikena, se by se vlastně nevešlo ani palivo, které u raket tvoří podstatnou část jejich hmotnosti i objemu. Kdyby ony indické vimaany nakreslil malíř o sto let dříve, možná by je nakreslil stejně, ale otočené vzhůru nohama - a Dänikenovy raketové motory by se proměnily v soustavu komínů, chrlících oheň a dým, jak se na parní stroje takové síly sluší a patří.
Musely mít ale vimaany nutně raketové motory? Je sice pravda, že vimaan v indickém pojetí létá s mocným burácením a vichrem na mocném paprsku, zářícím jako slunce… ale to může mít úplně odlišnou příčinu! Tak se to například pokoušejí vysvětlovat hrdinové románu "Čtvrtá Země":

"Vimaany létají tiše, pokud nepoužiješ některou ze zbraní. Zidibad ale také vytváří mocný paprsek, zářící jako slunce, včetně burácení a ohnivého, vše spalujícího vichru. Nemluvím o jakékoliv bombě. I ty nejmenší se podobají hirošimské, Sodoma je na Zemi poznala nejspíš jako první."

Naši předkové si samozřejmě a nutně více všímali okamžiků, kdy na ně shůry přiletěl ničící oheň, než když neslyšné létající stroje jen tak přelétávaly nad jejich hlavami. Neměli přece důvod zaznamenávat kdejaké poletující předměty, v noci si jich ostatně ani nemuseli všimnout. Zaznamenávali hlavně okamžiky, spojené s nějakou katastrofou, která se jich bezprostředně dotkla. To je naprosto přirozená reakce, tehdy jako dnes. Vezměte si naše současná televizní zpravodajství - a dozvíte se, že naše pozemská letadla létají s obrovskými, do dálky zářícími plamennými chvosty, při přistávání drtí stromy, rozmetávají do všech stran domy a spalují je a vůbec kolem sebe rozsévají oheň, dým, děs a zkázu. Vzpomeňme si jen na poslední let francouzského Concorde!
Můžeme ale pro pár nepřesností a omylů smést všechno Dänikenovo snažení pod stůl? Domnívám se, že by to byla chyba. Däniken má nehynoucí zásluhu v tom, že shromáždil množství faktů, které nemůžeme všechny pominout jako nesmyslné. Jen vysvětlení může být jiné. Podívejte se například na tyto obrázky.
-
Není to rekonstrukce, jsou to skutečné lebky, nacházející se v muzeích v Americe. Vědci mají po ruce vysvětlení, že některé indiánské i africké kmeny úmyslně deformovaly lebky svých malých dětí k dosažení protáhlejšího tvaru, případně plochého čela a podobně. Dalo by se to tak jistě pochopit, lidé se sami na různých místech světa různě deformovali, mnohdy značně drastickým způsobem (vzpomeňme si na Japonky s jejich malými nožičkami, na kterých se skoro nedalo chodit), koneckonců to trvá dodnes, přinejmenším v módě náušnic a jiného propichování těla, ale - když se na tyto lebky podíváte pozorněji, nemůžete přehlédnout, že jejich protáhlý tvar není pouhou deformací.
Ty lebky mají skutečně větší objem!
Patřily ty lebky vůbec lidem druhu Homo Sapiens? Co v nich bylo za mozek? Domnívám se, že povrchní vysvětlení by nemělo vědě stačit a měla by se tím zabývat podrobněji, není přece tak těžké změřit vnitřní objem mozkovny a porovnat s průměrem dnešních lidí. Abychom se nedivili - objem mozku těchto lebek může být (odhadem) až o 50% větší než náš!
Zdroj: http://sw.gurroa.cz/daniken.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 meritaton meritaton | E-mail | Web | 29. prosince 2007 v 20:45 | Reagovat

k těm protáhlým lebkám

já si myslím, že skutečně si Indiánské kmeny(nevím zda to byli Máyové,Inkové bebo Aztékové) protahavali hlavy (a také svyým dětem(chudáci děti:-))

kvůli modě...To byla teda podivná moda.

a jinak nemohli to udělat Ti z vesmíru??(k afr.kmenům)

je to jenom moje domněnka, můj názor...

takže prosím nemějte mě za nějakou blbku:-)

2 mates mates | E-mail | Web | 4. ledna 2008 v 10:17 | Reagovat

No, neumím si představit mimozemšťánky, kteří přilétnou a hezky indiánům protáhnou hlavičky....myslím, že to lidé dělali protože se chtěli podobat "bohům".

3 meritaton meritaton | E-mail | Web | 14. ledna 2008 v 15:16 | Reagovat

chtěla jsem to napsat tak že si ti dotyční indiani protáhovali hlavy kvůli modě aby se podobali tzv bohům...

nevím sama co pomalu píšu.......

4 Danda Danda | Web | 25. ledna 2008 v 21:20 | Reagovat

Někdy se uvádí, že dokonce i Achnaton nechával svým dětem protahovat hlavy, aby se od ostatních odlišili...

5 mates mates | E-mail | 28. ledna 2008 v 15:44 | Reagovat

to je svatá pravda, možná to taky mělo s nepozemšťany nějaké dočinění, ale kdo ví...

6 meritaton meritaton | 7. března 2008 v 23:07 | Reagovat

Achnatona snad jednou  osobně snad zabiju(jestli budu slyšet čím dál hrozivější zprávy..., myslím jako že jestli ho po smrti potkám tak nevím, asi ho zaškrtím...faraon(i když po smrti) nefaraon)....

7 JO JO | E-mail | Web | 14. října 2008 v 16:55 | Reagovat

Jo já si taky myslím že to dělali indiánské kmeny...............Anebo to jsou pozůstatky prapředků  :)

8 Lukas Lukas | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 14:28 | Reagovat

Než sem pomalu začal číst o danikenových omylech zde ...tak sem si nejprve prohlédl obrázky a hned mě napadlo cože to vypadá jak nějaký vesmírný cestovatel či kosmonaut a podbně ...já semu nedivím
...

9 Lukas Lukas | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 14:31 | Reagovat

Každý se mílý i vyučenej ...jestli má někde nějaký chyby dobrá ale to eště neznamená že jeho celoživotní dílo je nesmysl...to platí o Zecharia Sitchinovy..

10 Adámek Adámek | E-mail | Web | 14. března 2012 v 22:57 | Reagovat

To se dalo čekat

11 Max Max | Web | 20. července 2013 v 9:52 | Reagovat

Tak to je síla.

12 Brad Brad | Web | 4. srpna 2013 v 13:38 | Reagovat

Díky za info.

13 WilaGs WilaGs | Web | 17. září 2013 v 13:33 | Reagovat

OK, velka vec

14 Miroslav Miroslav | Web | 17. září 2013 v 13:33 | Reagovat

Je vidět, že o tom někdo přemýšlí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama